top of page

Lokakuun tutustumistreenit nuorille ja lapsille

Nyrkkeily sopii kaikille! Nyrkkeilyakatemian tuttuihin ja turvallisiin junioritreeneihin voi tutustua sunnuntaina 19.10.2025 nuorille ja lapsille tarkoitetuissa avoimissa treeneissä.

Treenit alkavat klo 12.00 ja ne kestävät kaksi (2) tuntia.


Kaikki junioriohjaajamme ovat kokeneita ja koulutettuja valmentajia. Kuten muutkin Akatemian valmentajat.
Kaikki junioriohjaajamme ovat kokeneita ja koulutettuja valmentajia. Kuten muutkin Akatemian valmentajat.

Nyrkkeilytekniikkaa ja vähän sääntöjä


Nyrkkeilyakatemian tutustumistreenit on tarkoitettu 7-15 -vuotiaille lapsille sekä nuorille. Ensin kerromme yhteisesti seurastamme, harjoittelun tavoitteista sekä harjoittelemisesta.


Käymme läpi lasten ryhmän säännöt ja esittelemme salimme. Ryhmä jaetaan siten, että 7 - 12 -vuotiaat harjoittelevat yhdessä ja 13-15 -vuotiaat omassa ryhmässään. Alkupuheiden jälkeen harjoittelemme nyrkkeilyn perusasentoa sekä liikkumista. Opettelemme suorien sekä koukkulyöntien liikeratoja ensin peilin edessä ja sen jälkeen parin kanssa. Teemme paritekniikkaharjoitteita ja lopuksi testaamme vielä lyöntejä säkkitreenin kanssa. Kaikkein pienimpien kanssa harjoitteet tehdään leikin varjolla.


Seurainfo vanhemmille ja Suomisport


Loppuun vielä kerromme vanhemmille seuratoiminnastamme, Tähtiseura-merkistämme sekä yleisesti siitä, mitä treenaaminen seurassamme tarkoittaa. Lisäksi ohjeistamme Suomisportin käytöstä. Junioritreenejä voi tulla kokeilemaan kauden ensimmäisen toimintaviikon ajan ennen sitoutumista syyskauden toimintaan.


Treenivarusteet


Tutustumistreeneihin tarvitset kevyen sisäliikunta-asun, sisäliikuntakengät ja juomapullon. Hanskoja saa lainata salilta.


Tästä alkaa hyvä harrastus



 
 
 

Comments


SALI AVOINNA

Arkisin

17.30- 20.30

Muulloin

sop.mukaan

 

SALIN OSOITE

Vanha yhdystie 2

04430 Järvenpää
(kulku rakennuksen takaa)

nyrkkeilyakatemia@gmail.com

Puh: 0400 771540

TÄÄLTÄ LÖYDÄT MEIDÄT

© 2025 Nyrkkeilyakatemia Järvenpää ry

bottom of page